reede, 12. märts 2010

TÜHIRAND. Veiko Õunpuu.


Tühirand imdb-s.

Võtsin plaani Õunpuu varasemad filmid ka ära vaadata. Ühel või teisel põhjusel pole varem õnnestunud. "Tühirand" esimesena, kuna see jõudis varem pärale. "Sügisball" on järjekorras.

Tühirand - oleku kirjeldus. 

Nii pahana kui see ka tundub, pole ma ka Undi "Tühiranda" lugenud... Aga mul on plaanis. Lähimal ajal.
Vähemalt ei sega liigne pieteet, mis võiks tekkida Mati Undi teose suhtes. Sest tegemist on ju tegelikult triviaalse looga, milliseid võib igal õhtul telekast vaadata. Ainult et umbes 100 korda pikemaks venitatult. Ikka ja jälle.
Eks kõik vajavad armulugusid ja -intriige: mõned pudedaks nämmutatuid, mõned jõhkralt paljastavaid, mõned kunstiliselt nüansirohkeid. Iga suhe on teadagi unikaalne ja paljuski kirjeldamatu. Kõige täpsem ja dokumentaalsem oleks ehk kirjutatult suhte olemust edasi anda, kui eesmärgiks oleks ülim punktuaalsus.  Kui oleks. Enamasti on sihiks ju ikka mingi fragmendi kujutamine, mis jätaks kunstitarbijale piisava vabaduse fantaasia ja originaalemotsiooni jaoks. Äratundmist kui palju! Käib tuttav mäng. Ikka ja jälle.
Kes kellega käib ja kes keda võidab. Armastus on eelkõige vahend võidu saavutamiseks. Mitte tundmiseks. Teisest inimesest pole vaja end kaasa haarata lasta. Piisab, kui armastad kirglikult iseennast. Siis võib mängida kõigi ja kõigega. Kas mängust on võimalik põgeneda? Kas päästva lahtise akna taga on rahu?
Aga muidu hästi mängitatud. Väärt tegelased mängivad. Mati (Rain Tolk) ümber on kogunenud grupp vuntsilisi kaasmängijaid, kes mõjuvad osatusena tema isikule. Eelkõige muidugi puiselt koomiline ja ennasttäis Eduard (Taavi Eelmaa) - põhiline vastasmängija. Lisaks vuntsiline täpselt reegleid teadev Naaber, vuntsilised autohuvilised vennikesed külapoe juures, vuntsidega piloot ja lõpuks enne põgenemist fookusest väljas kaadrinurgas kükitav vurrukandja. Nad kõik oma koomilise olekuga ja "juhusliku" sattumisega filmi rõhutavad Mati igikestvat mängu, mis viib ta lõpuks tühiranna seisundisse.

Ilus ja täpselt mõõdetud.

Üks vuntsilistest osatajatest istub kaadrinurgas.Unenägu, mida näidati ööl pärast filmi vaatamist.
Praegu mulle tundub, et mina ei olnud unenäos see naine. Ei olnud ka Marina (Mirtel Pohla) ega Helina (Maarja Jakobson). Võib-olla oli minust tükike ja Marinast ning Helinast samuti osake. Võib-olla olime kõik koos üks terviklik naisolevus. Aga Eduard (Taavi Eelmaa, muuseas, peab tunnistama, et teatud määral huvitab mind pärast Püha Tõnu filmi. Peaks von Krahli vaatama minema, kuidas teatris tundub.)  oli küll. Võib-olla ka Püha Tõnu. Matit (Rain Tolki) unenäos polnud. Tema asemel oli keegi tundmatu mees. 
Esiteks oli hämaralt hele tuba kahe laia voodiga. Naine ühes ja Eduard teises. Naine-mina nägi magavat Eduardi madalalt perspektiivilt teisest voodist. See oli naise seaduslik mees. Naine-mina tundis, et keegi on tema juures voodis. Keegi mees, kes unenäos oli tuttav, aga ilmsi tuvastamatu. Igal juhul oli ta kindla soovi ja tahtmisega naine-minu voodis. Naine-minale see meeldis - teda imetleti. Jälle. Keegi oli tema voodis. Jälle kord. Ometi ei juhtunud midagi lihalikku. Ei olnud vajagi.
Teiseks. Naine-mina ja Eduard voltisid või surusid tundmatu mehe väikeseks ja pistid ta tugitooli käetoe sisse. Just õigel ajal. Hetk enne, kui vanaisa toa uksest sisse vaatas. Naine-mina ja Eduard ei tundunud vanaisale kahtlastena. Vanaisa uuris lihtsalt kuidas meil läheb.
Kolmandaks. Kirstu välja kaevamine. Kaevati välja, sest näis, et midagi oli mulla all juhtunud. Midagi oli valesti. Oligi. Kirstus oli kaks inimest - vanaema ja vanaisa olid ühes kirstus. Aga sellega oli kõik korras. Kedagi kolmandat ebaseaduslikku nende juures polnud. Ometi oli kirst laiemaks veninud, aga kaas oli jäänud endisesse mõõtu. See oligi probleem. Nüüd olin kindlalt mina, kes seisis haua juures. Tahtsin väga näha, mis oli saanud 35 päeva tagasi lahkunud vanaisa kehast ja 3135 päeva tagasi surnud vanaema omast. Hauakaevaja ei lubanud mul vaadata. Kohendas kiiresti lina nende peal ja pani õiges mõõdus kaane kirstule peale.

Kommentaare ei ole: