TALLINN - VÕRU - KAUNAS - GIŻYCKO - GDANSK - GDYNIA - SOPOT - MIKOŁAJKI - VÕRU - TALLINN
Katkekõne vaba voolamine 22.07 - 02.08. 2024Mu pea on tühi, täiesti tühi. Enamasti.
Ma lihtsalt teen selle kaasa, aga ma ei tunne rõõmu. Kas see on juba negatiivne eelmeelestatus?
Kui mõnus on Tamula ääres. Kui mõnus ja soe. Mida me otsima lähme?
Olgu siis see palverännak perekonna eest.
Ööbimine Kaunases, kus ikkagi ei ole pääsu kiirteest, kuigi on järve kallas ja sõit sinna on paljutõotav.
Justkui piki mõne jõe ürgorgu.
Ilus, nagu mägedes oleks. Kes oleks võinud seda Kaunasest uskuda. Lõpptulemus ei olegi nii hea.
Magada saab, vannis käia saab.
Neil kodus kadus kuhugi internet.
Mida see minu jaoks tähendab?
Palju sõnumeid ja telefonikõnesid täis meeleheidet. Nädal elu ilma internetita pole mõeldav. Lõpuks pean gigabait gigabaidi haaval neile seda ostma. Mis muud valikut mul oleks…
Ma näen Kaarli sõbralikku nägu ja kuulen ta leebet häält. See pole minule mõeldud, vaid tema kolleegile, kui ta telefonis temaga arutab, mis võimalused meil oleks interneti taastamiseks kodus. Internet on ju töökoha oma. Võimalusi pole.
Imestan, kui lõõgastunud ja noor ta tundub.
Kui ta minu või laste poole vaatab, on ta nägu üks krussis sasipundar, mida ma lahti harutada ei oska.
Küsin mitu korda, miks me oleme siin, miks me oleme koos?
Kõrvus JF-i taltsutamatu lõkerdamine, mis järsku hakkab, aga otsa ei taha kuidagi saada. Ta naerab ja naerab, aga see on mõistuseta naer. Tahaks, et see lõppeks, aga see pole võimalik muud viisi kui füüsiliselt. Kõige parem kallistades ja teise ruumi viies.
See on ka ainuke naer, mida me oma reisi vältel kuuleme. Me kuuleme mitu korda päevas. JF on ülitundlik pingetele.
Koos ei naera me enam juba ammu. Ei ole ju põhjust. Ja kui mõni asi tundubki mulle naljakas, näiteks see, kui FF ei suuda vastu panna ja vööst saadik järve tormab, siis me ei naera selle üle mõnusalt koos, vaid kuulame vaikides riidlemist, riidlemist, riidlemist…
Aga õhtu on ometi nii südasuviselt soe ja mõnus.
Miks sa ei võtnud varuvõtmeid kaasa? Ja tehnilist passi?
Aga sina ise?
Tema ei saavat ju võtta, sest mina tõstan pidevalt asju ümber.
Ta ei saa seda mainimata jätta ka järgmisel päeval Giżycko linnas Niegocini järve ääres, sest kui nüüd tema püksid kaotsi läheks koos võtmetega, siis ütle, mida me teeks.
Aga kas me ei vastuta siis asjade eest võrdselt…
Issand, kuidas ma ei taha siin olla ja kuidas mul on tunne, et oleme teel olnud juba terve igaviku ja kõik see kestab veel terve igavik.
Õhtune Gdansk on ilus, aga korter on vale, sest on liiga hea meie jaoks. Ma ei lugenud kokku, mitu korda ma vabandasin, et ma ei oska meile sobivaid elukohti valida ja tehku ta seda ise…
Jalutame õhtuses linnas ja lastel on vajadus joosta ja lärmata. Kaarel ütleb järsku, et läheb poodi ja on läinud enne, kui me taibatagi jõuame.
See on kergendus.
Ma võin kriitikavabalt otsustada.
Me võime koos poistega kolmekesi otsustada.
Me otsustame ära süüa viimased punasõstrad, mis linnud meile Võrus olid jätnud. Peotäis marju seitsmelt põõsalt, mida me kevadel öökülma eest kaitsesime. Kogu saagi sai linnuparv. Pikka lendu neile.
Gdansk on ilus ja kuidagi vaba olekuga. Nagu oleks ruumi ja avarust palju, väärikas ja mitmekihiline. Gdanski kraanad ei väsi. Tänu kanalitele tundub meri väga lähedal olevat ja see pole pelgalt teadmine nagu Tallinna puhul, et meri on siin samas, vaid käega katsutav ja ninaga haistetav.
Hilisõhtul külaliskorteris leiab Kaarel, et linnal pole viga ja katsugu ma üks öö juurde võtta. Muidugi pole see enam võimalik. Üldse on raske reede õhtuks enam midagi leida, mis poleks liiga kallis ja merest liiga kaugel.
Gdynias siiski midagi leidub, rand olevat kilomeeter eemal.
Nii on.
Suured mühisevad lained. Vesi on soe ja pehme. Tahaks sinna jäädagi. Imelikul kombel pole ühtegi riietuskabiini. Paljud üritavad käteräti all endaga hakkama saada. Saavadki.
Mul ja lastel on hästi. Kleit võimaldab kõike, aga Kaarel läheb tujutuks.
Korraga tuleb mulle pähe, et enam ei juhtu mitte kunagi, et inimesed jäävad meid vaatama, sest me oleme nii ilusad ja noored ja meie laste nunnudus muudab meid vastupandamatult võluvaks.
Lapsed on muidugi armsad ja ilusad, aga meie ise…
See, millisteks meie oleme saanud, rõhub mind vastu maad. Ma ei tahaks enam tõusta.
Tahaks, et oleks mõni pühak, kelle abi võiks paluda igavese nooruse hoidmiseks. Eriti igavesti noore vaimu hoidmiseks.
Sopoti rand on suur ja lai. Just selline, nagu Kaarel olevat tahtnud.
Õhtul Mikołajkis, väike linn järvede vahel. Korter uhkeldavas häärberis.
Harmooniline ja sõbralik jalutuskäik promenaadil. Ilus õhtu enne suurt vihma ja tuult, mis Baltikumi poole teel on.
Palun Kaarlil meist pilti teha. Tulemuseks on jälle mina lõigatud peaga ja poisid kuskil all ääres.
Miks ta nii teeb, ma ei saa aru. Ikka ja jälle.
Poolas õnnestus nii ära käia, et kordagi missale ei saanud. Oleks olnud vist liialt tülikas.
Reisi lõppkokkuvõtteks mõned numbrid:
kudusin ära umbes kilomeetri jagu lõnga;
sõitsime umbes 2200 kilomeetrit, kulu umbes 400 eurot;
ööbisime 639 euro eest (välismaal 5 ööd);
sõime 274,73 euro eest (söögikohad ja poest ostetud kraam);
muuseumis käisime ja paadiga sõisimet Gdanskis 62,3 euro eest;
ostsin paar raamatut ja mõned suveniirid, kulu 45 eurot.
Võrru tõime suure vihma ja ujutuse otse Lätist. Nii hulluks, kui seal olla olnud, meil siiski ei läinud.
Märg ja nätske, aga ometi soe. Lapsed käisid iga päev korraks järves solberdamas selle nädala jooksul.
Tippsündmus oli 1. augustil maal Mai-tädi juures, kus me JF-iga käisime. Karin oli köhane. Hiljem selgus, et peamine põhjus oli siiski minu laste kasvatamatus.
Sellest sugenes mõttetu tüli, mille käigus mitte midagi ei lahenenud. Võib-olla sai ainult pisut ventileeritud. Ei tea.
Aga kasvatamatus tuleb meie keerdus suhetest.
Mis teha.
Kui ma ütlen: “Jah, olgu, olen süüdi, et kõik see nii on kujunenud. Mis me teeme nüüd?”
Siis ta vastab: “Sa pead muutuma.”
Mul on raske uskuda, et niisuguse elukorralduse tekkimises olen ainult mina vastutav. See oleks küll väga eripärane, kui see tõesti nii oleks. Kui see nii peaks olema, siis võime kohe nö lepingu kallale asuda. Et kuidas elada koos, aga ometi lahus.
Pildialbum
Ma ei jaksa piltidega jännata. Ei saa panna sellises järjekorras nagu tahan, allkirjad on seal, kus juhtub. On nagu on...
 |
Hetk enne vettesööstu.
|
 |
| Umbes kilomeetri jagu lõnga kootud. See teeb õnnelikuks. |
 |
Puupüsti täis rannaala Giżycko linnas Niegocini järve ääres. Meie väike platsike.
|
 |
Gdansk. JF pildistas. Tagaplaanil püha Maarja Basiilika.
 | Gdynia rand.
|
|
|
Gdanski kraanad.
 | Stiilinäiteid lõigatud peast.
|
 | | Sopoti avar rand. |
|