kolmapäev, 3. märts 2010

HANEL OLI AUTO. Lavastaja Helle Laas.


Autor Helle Laas
Lavastaja Helle Laas
Kunstnik Riina Vanhanen

Mängivad Helle Laas, Are Uder ja Riho Tammert

Estri esimene teatriskäik, mis jättis võimsa mulje hoopiski Hubertile, kes ise teatris ei käinud ja pidi leppima minu jutu ja Nukuteatri kodulehelt leitud piltidega. Estri vanusena on ta küll hane autot vaatamas käinud, aga loomulikult ei mäleta ta praegu sellest midagi. Minul on teine ring, aga ka mina ei mäletanud midagi, kuigi aimasin, mis ja kuidas. Võib-olla ma ei olegi seda etendust varem näinud? Küll aga kindlasti mitmeid teisi Helle Laasi lavastusi, mis kõik on sarnaselt üles ehitatud ja põhinevad ülilihtsatel lugudel, mida saadavad korduvad häälitsused ja fraasid. Vanematel on niikuinii huvitavam jälgida lapse reaktsioone, kui laval häälitsevaid olendeid ja lastel pole midagi selle vastu, kui asjad ikka uuesti ning jälle üle räägitakse.
Ma lasin Estril rahulikult jälgida ja tikkunud liialt seletama ning kaasa häälitsema. Ester vaatas huviga. Vahepeal tundus talle põnevam sülle ja sülest maha harjutusi sooritada. Vahel kordas ka lavalt pillatud sõnu järgi. Siiski jääb ta kaugelt maha tõsiselt aktiivsetest lastest, kes sügavalt kaasa elasid ja rääkisid. Selline introvertne tunnetus ja läbielamine, mis mind, arvestades tausta, sugugi imestama ei pane. Mitte et me kõik siin tühmakad ja tuimad oleksime...
Ka kodus ei näita Ester, et etendus talle eriti muljet oleks avaldanud. Aga Hubertile tuleb ikka ja jälle üle seletada, tuhandetele kontrollküsimustele vastata. Millega Hani sõitis? Millega Rott? Miks Rott Hane auto tükid endale võttis? Miks Hani siis mootorrolleri sai? Mis tal siis oli? Mis asi on tõukeratas? Miks Roti prügikastil on teatri pilt (Nukuteatri logo) peal? Miks Taksi Peremeest jalutas? Miks Hanel kiiver oli? Miks ta pärast trammiga pidi sõitma? Miks Rott sai prügikastist auto teha?
Muuseas Hane aoto moondumised on nutikalt lahendatud. Samuti ka tänavatel ringi kihutamine - majad lainetavad, hõljuvad ja pöörlevad. Tore ja põnev. Armsalt lihtsad ja leidlikud nukud nende vahel. Mmmmh, tahaks ise ka ikkagi veel Nukuteatris kätt proovida....
Olen tänulik, et meil on Helle Laas ja näitlejad Are Uder ning Riho Tammert. Mõtelda, kui mitmeid kordi nad on pidanud samu ja sarnaseid etendusi, millel täiskasvanule suurt midagi pakkuda ei tohiks, mängima. Aga tüdimust ei paista. Ainult siiras tahe lapsi lõbustada.1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Järgmine kord tuleb siis Hubert ka kaasa võtta :D. Ja Ester ehk alles seedib seda asja.