laupäev, 31. oktoober 2009

ANTIKRISTUS. Lars von Trier.

KESKPÄRANE JA VEEL NAINE KA.Võib-olla kaldun liigselt romantismi, kui pean hullust mõnel juhul mõnele inimesele pääsu keskpärasusest. Eriti mõnel ambitsioonikamal isendil. Näiteks sellisel, kes tahab oma väitekirjas kirjutada naistest, keda on kurjadeks saatanlikeks nõidadeks peetud ja see tõttu väga halvasti koheldud aastasadade jooksul. Valid sellise objekti ja soovid sellest teaduslikku tööd teha, oled eriline. Ei suuda kirjutada – järelikult tavaline naine. Oled ise saatanast vaevatud naine – jälle midagi erilist. Kas erilisus muudab inimese väärtuslikumaks?
Alguses võib kõik hästi minna. Algus võib olla ilus. Algus oligi filmis imelus ja lõpuks oma ilus imevalus: väike armas lapseke kukub kõrgelt aknast muinasjutulisele lumele. Surm ja la petite mort teises toas. Kas see on alateadlik hillitsetud hullunud viha lapse vastu või lihtsalt talumatu loomalik kiim, mis ei lase naisel poega takistada ronimast ohtlikule aknalauale? Või mõlemad kokku?
Laps võis saada tema jaoks teadvustamata süüdlaseks ebaõnnestunud teadlasekarjääris. Just temaga koos veedetud suvel metsamajakeses, kus naine ühtlasi pidi kirjutama ka oma teadustööd, kogu vaev ja piin algabki. Naine ei saa hakkama ambitsioonikate plaanidega. Võib-olla tal lihtsalt ei ole aega kirjutada. Väike laps nõuab ju suurt tähelepanu ja võtab kogu energia. Raske ja piinlik on endale tunnistada, et oma armas laps segab. Pole ju kuskil oma frustratsiooni välja ka elada paksus metsas. Pealegi, mis siin elada, kui ei julge tunnistadagi. Esimene samm hullusesse. Naine hakkab alateadlikult last karistama, pannes talle järjekindlalt saapad valesti jalga. See pidi olema pidev, sest lapse lahkamisprotokollist ilmneb, et jalad on kergelt moondunud ning voodi all avaepisoodis on saapad nö ebakorrektselt kõrvuti. Vasak paremal pool ja parem vasakul. Ma usun küll, et naine ise ei märganudki, et ta nii tegi. Ei märganud sellepärast, et see koht, see Eden oli leidnud sobiva pinnase kurjuse ja valu levitamiseks. Psüühiliselt nõrga naisterahva.
Mõni koht on nii paksult ajalugu ja emotsioone täis tuubitud, et pole ruumi hingata. Võib-olla oli Edenis kunagi õnnetute naisohvrite põletamis- või matmispaik? Siis pole ime, et mets varem või hiljem inimese hulluks pöörab. Juhul muidugi, kui see lihtsalt naise liig viljakas fantaasia polnud, mis sai jõudu ülal kirjeldatud eneseteostuse läbikukkumisest. Või põhjendas naine intellektuaalse ebaõnnestumise enda jaoks metsas kunagi toimunud õudustega. Kuri ja pika mäluga mets, kus elab Antikristus.
Antikristus, kes paneb pähe mõtte olla eriline, erineda tavapärasest, olla parem. Antikristuseks saab naise hullus ja normist kaldumise soov. Hullus tuleb tasapisi, aga kindlalt. Saab esimese trumbi, kui laps hukkub. Naine katsub peituda atüüpilise leina mustri taha. See on kaitse, siit edasi ei pruugigi minna. Kuri Antikristus uimastataks kangete rahustitega. Piisab erilise inimesese erilisest leinast. Kui see talt võetakse, peavad asemele astuma uued tavapäratused. Tema mees laseb Antikristusel end petta: ta arvab, et suutis oma naist veenda, et on hea, kui kõik läheb nii nagu tavaliselt inimestel läheb. Naine võib-olla mingil määral soovib mehega nõustuda, kuid muud jõud on tugevamad.
Lõpuks nii jõulised, et pressivad välja füüsilise vägivallana. Mis tundub eriti jõhker aegajalt esinevate selgushetkedel. See taipamine peab küll kole olema, kui märkad, et oled oma armastatud mehele jämeda raudpoldi koos käiakiviga säärelihasesse kruvinud ning labida, telliskivi ja kääridega vigaseks tagunud. Kuigi see pole veel midagi... Eriti õudne võib olla taibata, et sa võid ise olla süüdi oma lapse surmas. Nii kaudselt kui ka ka otseselt. Sest ta ju nägi vahetult enne magusat orgasmi, mida küttis üles ohutunne, last ronimas aknalauale. Ta ei suutnud end lahti rebida, võib-olla lootis, et saab enne valmis, kui midagi juhtub. Paraku ei.
Naine hindab omal moel ennast ja jõuab järeldusele, et ta tõepoolest on üdini halb. Üritab end nuhelda jõhkral moel, kandes oma viha üle oma seksuaalsuse vastu. See, mis andis talle lapse ja see, mis talt selle röövis. Elu kliitorita ei päästa teda ega ta meest. Lõpuks jääb lein, valu ja meeleheide. Oma meeleheitliku kurjusega veenab ta ka oma meest, et on paha. Halba vaimu kandev keha tuleb hävitada. Headus nuhtleb kurja, muutudes ise see läbi kurjuseks.
Üks võimalikest tõlgendustest. Kaudselt ka minu enda võimalikud, keskpärasusest heitunud hädad. Igal juhul olen selle kirjutanud äärmiselt subjektiivsst vaatenurgast ja kibestunud tõdemuse ja lahmiva arvamusega, et naised on tõepoolest kurjusele vastuvõtlikumad inimesed, kui mehed. Ei tea, mis häda Trieril oli, et ta sellise filmi tegi?
Kuidas ta oma näitlejatega rääkis ja põhjendas neile. Mõlemad nii Charlotte Gainsbourg kui ka Willem Dafoe elavad midagi väga isiklikku läbi. Nii rasked rollid kui neil mõlemal on, improvisatsioonile avatud. Kuidagi üdini subjektiivne film. Võib-olla sellepärast mõned seda ilgeks käkerduseks peavadki, sest ei julge endale tunnistada, et igaüht meist võib tabada hullus. Keegi pole Antikristuse eest kaitstud.´


Illustreerivaid pilte otsides, meenus, et tegelikult oli filmis palju ilusaid ja huvitavaid kaadreid. See läks kogu endasse vaatamisega meelest ära.
Lein, Valu, Meeleheide.
3 kommentaari:

Maido ütles ...

hea subjektiivsus!

joonas ütles ...

Naine on mehe jaoks mõistatus ja tundmatu kätkeb endas alati ohtu. See oht tuleb elimineerida, kui vaja, siis vägivallaga. Nii on Trier oma filmides enamasti teinud. Suurepärane arvustus, parem kui need, mida lehtedest lugeda sai.

Unknown ütles ...

vaatasin ka selle filmi ära ja lugesin igasuguseid arvamusi juurde ka, aga olen nõus eelkõnelejaga, et käesolev kirjatükk oli veenvaim, kui muud loetud tekstid. Ja meeldis eriti lõpp, kus on toodud välja põhipoint. Nimelt iga inimene võib kaotada oma tasakaalu ja siin pole me keegi kaitstud